Medence

A medencét nem ruhadarabbal védjük, hanem ülés-melegítővel.
A medencét ugyanis biciklizéskor elsősorban nem menetszél éri: a „görnyedt” biciklis testtartás a lágy részeken tompítja a szelet.
A medence inkább alulról tud felfázni. A felfázás a lányoknál gyakori betegség, ami többnyire könnyen kúrálható, fiúknál ritkábban okoz problémát, viszont nagyobbak a kockázatai.
A polárral bélelt ágyékkötő ideális darab lenne, melynek alsó fele véd a hideg nyeregtől és a felfázástól, a felső pedig összegyűrve véd a maradék menetszéltől. Sajnos, ha ilyet hordasz, kiröhögnek, amint leszállsz a bicikliről. Összességében, a lágyékot nem lehet megfelelő ruhadarabbal védeni téli biciklizéskor, hiszen, ha:

  •  – sínadrágot veszel fel, beleizzadsz, és kényelmetlen tekerni
  •  – aláöltözöl, (pl. több kisgatyát/bugyit veszel fel, vagy jégeralsót hordasz), akkor kényelmetlen le- és felvenni, pl. az iskolába/munkahelyre való megérkezéskor.
  •  – nem veszel fel semmit, felfázol

Figyelem:
A nyereg-melegítőt gondosan le kell venni használat után a nyeregről, és zsebre rakni, hogy következő induláskor száraz és meleg legyen.

Gyakorold:
Menet közben úgy ülj, hogy minél kevésbé érje a menetszél a medencédet. Semmiképp ne állj fel a nyeregben, ez szigorúan a nyári biciklis technika!

Veszélyek:
Ha mégis átázott az ülés-melegítő, pl. azért, mert havasesőben bicikliztél, akkor ne használd tovább.

Miért kell védeni a medencéd?
Lányoknak fontos, hogy ne fázzanak fel! A fiúknál is sajnos előfordul, ritkább, de veszélyesebb. A felfázás fájdalmas tünetekkel jár, szövődményei hátrányosan hathatnak a népszaporulatra.