Téli bicikli

Vegyek másik biciklit télre?

Felesleges! Egy biciklit lehet egész évben használni! A téli biciklizéshez nem kell semmi különleges felszerelés a nyárihoz képest. Ugyanazt a biciklit használhatod, mert megfelelő karbantartás mellett nem lesz semmi baja.

Tipp: Télre érdemes felrakni sárhányót a biciklidre, mert többet esik az eső,
mint nyáron.

Tisztítás, olajozás

Télen nagyon fontos a gyakori karbantartás! A sok sós latyak miatt könnyen rozsdásodik minden a biciklin. Különösen eszi só a láncot, a sebváltót, fogaskerekeket.

A legjobb, ha minden út után, de legalább hetente egyszer lefújod a láncot, a fogaskerekeket és a sebváltót egy tisztító és egy olajozó spary-vel. Ez kb. 30 másodpercet vesz el az életedből.

Mivel tisztítsam, olajozzam a forgó alkatrészeket?

Tisztításhoz a legolcsóbb megoldás a féktisztítók használata, amik minden
autós boltban, benzinkúton kaphatók. A féktisztító után az alkatrész száraz, olajozni kell. A hagyományos olaj a legolcsóbb, de kicsit macerás, kenésre inkább teflon tartalmú spray-t javasolunk, ami lepergeti a vizet és nem ragad bele a por. Ez az összes mozgó alkatrészre alkalmazható, kivéve a fékeket.

Figyelem: A fékeket is tisztítani kell féktisztítóval, olajozni viszont nem szabad!

Téli kerékpár-ápolás
Mi a jó kenőanyag?

Téligumi

Használj télen rücskös gumikat!

Az autókhoz hasonlóan, kapható kifejezetten téli gumi a kerékpárboltokban. Szívesen fel is rakják neked. Ha erre nem szeretnél költeni, akkor is érdemes terepgumit használni télen.
Nyáron a könnyebb gurulás miatt 4 barra jó fújni a gumikat. Télen ennél sokkal kevesebb kell, max. 2bar. A laposabb gumi jobban tapad a csúszós úton.

Téligumi

Figyelem: A jó guminyomás nagyban függ a Te súlyodtól. Az interneten találsz táblázatokat, hogy milyen testsúlyhoz milyen guminyomást ajánlott.

Tipp: A legtöbb külső gumira rá van írva, hogy milyen nyomáson lehet
használni. Ne használd a megadott értékeken kívül!

Téli világítás

Aktív fényforrások:

  • első fehér lámpa
  • hátsó piros lámpa (amely a KRESZ szerint nem lehet villogó fény, hanem állandó)

Passzív fényforrások:

  • láthatósági mellény (országúton,vagy szürkületben, azaz télen szinte mindig)
  • sárga (borostyán színű) prizma, amely az első keréken kötelező. Szerencsére semmi sem tiltja, hogy ennél több fényforrást is elhelyezz a bicikliden.

Nem kell a fénnyel spórolni!

Ma már olcsón beszerezhetők a LED-es lámpák: erős a fényük és keveset fogyasztanak.Minél több fényforrás van rajtad, annál jobban lehet látni!Különösen ajánljuk a LED füzéreket,amit a vázra lehet szerelni, tetszőleges hosszúságban, és akkor úgy néz ki a biciklid, mint egy karácsonyfa.

Láthatóság

Tipp: Hátulra rakj fel egy villogó, és egy állandó fényű piros lámpát, mert az autósok így látnak a legjobban!

Tipp: Ha sokat biciklizel, érdemes a lámpákba újratölthető akkumulátorokat venni. Véded a környezetet, és neked is kevesebbe kerül.

Videók

Mit szereljünk a kerékpárra?
Bovdenek megóvása

Első fék hátsó fék